14/03/2024 0 Komentarze
Szambo czy oczyszczalnia – jakie rozwiązanie wybrać?
Podczas budowy domu należy wziąć pod uwagę wiele kwestii – na przykład to, w jaki sposób będziemy pozbywać się nieczystości. W przypadku działek, które nie zostały podłączone do miejscowej sieci kanalizacyjnej, istnieją dwa rozwiązania. Jednym z nich jest tradycyjne szambo, a drugim przydomowa oczyszczalnia ścieków. Oba mają swoje zalety, ale nie są też pozbawione wad. Sprawdź, która opcja okaże się dla Ciebie korzystniejsza.
Kiedy trzeba zdecydować się na szambo?
Szamba to specjalne betonowe zbiorniki umieszczane w gruncie, który następnie łączy się z domową siecią kanalizacyjną. To w nim gromadzą się wszelkie nieczystości. Zwykle budowane są na niewielkich działkach, na których nie można zastosować alternatywnego rozwiązania, na przykład w postaci oczyszczalni. Należy spełnić też określone formalności związane przede wszystkim z bezpieczeństwem sanitarnym. Do zalet należy zaliczyć niewielki nakład finansowy, jaki należy wnieść w budowę szamba. Do wad - późniejsze wysokie koszty eksploatacji. Nieczystości należy regularnie utylizować przy pomocy wyspecjalizowanej w takim działaniu firmy. Ponadto w przypadku, gdy pojemnik okaże się nieszczelny, zwiększa się ryzyko skażenia terenu.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dla kogo?
Alternatywą dla szamba może być własna oczyszczalnia ścieków. Z jej stworzeniem wiąże się co prawda więcej formalności (projekt należy uwzględnić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego), pod uwagę trzeba wziąć też znacznie wyższy koszt budowy, ale dzięki temu można liczyć w przyszłości na nieznaczne opłaty za utylizację nieczystości. To spora zaleta, która może wpłynąć na plany budowlane. Warto wiedzieć też, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem ekologicznym i bezpieczniejszym pod względem sanitarnym niż szambo. Wewnątrz zbiornika dochodzi bowiem do neutralizacji szkodliwych wirusów i bakterii zgromadzonych w nieczystościach.
Szambo czy oczyszczalnia: dylemat do rozwiązania
Wybór zależy zarówno od warunków, jakie panują na działce, jak i możliwości finansowych. Należy więc zastanowić się na tym, jak wiele chcemy zainwestować oraz które rozwiązanie będzie zgodne z zamysłem budowlanym.
Komentarze
Zostaw komentarz