Różnica między oczyszczalniami ekologicznymi a biologicznymi

Nie każde gospodarstwo domowe może zostać przyłączone do sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji pozostają dwa wyjścia: zlecić wykonanie tradycyjnego szamba lub zdecydować się na oczyszczalnię ścieków. Dziś przyjrzymy się drugiemu rozwiązaniu. Pojawia się tu bowiem możliwość wyboru między oczyszczalnią ekologiczną a biologiczną.

 

Przydomowa oczyszczalna ścieków - alternatywa dla szamba

Jeszcze jakiś czas temu właściciele działek budowlanych, które nie zostały podłączone do kanalizacji zbiorczej, musieli zlecać budowę szamba. Rozwiązanie to wiązało się jednak z uciążliwością regularnego wywożenia nieczystości. Obecnie można zdecydować się na alternatywę w postaci przydomowej oczyszczalni ścieków, którą wyróżnia inny sposób działania. Na wybór czekają dwa jej rodzaje: biologiczna oraz ekologiczna. W powszechnym rozumieniu często są ze sobą mylone. Jednak są między nimi istotne różnice.

 

Biologiczna oczyszczalnia ścieków

System biologiczny składa się z jednego zbiornika podzielonego na komory, w których odbywa się trzystopniowy proces oczyszczania ścieków. Pierwszy krok to oddzielenie od wody nieczystości za sprawą bakterii beztlenowych. Po przeprowadzeniu procesu gnilnego wstępnie pozbawiona zanieczyszczeń woda trafia do drugiej komory. Tam zadanie przejmują bakterie tlenowe, które odpowiedzialne są za oczyszczenie płynów z innych pozostałości. Ostatni etap to ten, po którym oczyszczone ścieki trafiają do ostatniej komory zbiornika. Cały proces czyni je zdatnymi do użycia wyłącznie w celach ogrodniczych, na przykład do podlewania roślin.

 

Ekologiczne oczyszczanie ścieków

Działanie ekologicznej oczyszczalni ścieków jest nieco inne. Co prawda wciąż mamy tu do czynienia z działaniem baterii beztlenowych i tlenowych, ale cały proces separowania nieczystości odbywa się w dwóch oddzielnych zbiornikach: w pierwszym stosuje się specjalny osadnik gnilny, a w drugim - drenaż odsączający. Tym sposobem płynne odpady zostają najpierw oddzielone od większych zanieczyszczeń, a następnie od substancji organicznych. Tak oczyszczonej wody nie można jedna odzyskać, ponieważ bezpośrednio po procesie drenażu wsiąka w grunt.

 

Ekologiczna czy biologiczna – na którą oczyszczalnię ścieków się zdecydować?

Wybór rozwiązania zależy od różnych czynników. Bez względu na to, która oczyszczalnia ścieków stanie przy domu – ekologiczna czy biologiczna - z pewnością okaże się wydajniejszym rozwiązaniem niż klasyczne szambo.

0
Feed

Zostaw komentarz