Dlaczego z niektórych oczyszczalni wydziela się brzydki zapach

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, montowane w miejscach niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej, cieszą się coraz większą popularnością ze względu na niemal bezobsługowe działanie, skuteczne neutralizowanie nieczystości oraz ekologiczny charakter. W teorii działaniu systemu nie powinny towarzyszyć żadne nieprawidłowości. W praktyce jednak niektórzy użytkownicy mogą skarżyć się na nieprzyjemne zapachy wydobywające się ze zbiornika. Co jest tego przyczyną i jak temu zapobiegać?

 

Przykra woń z przydomowej oczyszczalni ścieków

Dobrze zamontowana i działająca oczyszczalnia ścieków nie powinna wydzielać żadnych brzydkich zapachów. Prawidłowy rozkład zanieczyszczeń to proces w pełni naturalny, którego efektem powinno być całkowicie rozłożenie nieczystości przez bakterie. Istnieją jednak sytuacje, w których dochodzi do uwalniania się nieprzyjemnych zapachów ze zbiornika. Przyczyny mogą być dwie:

  • niewłaściwe korzystanie z systemu,
  • obumarcie flory bakteryjnej.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z nieprawidłową eksploatacją systemu, niezgodną z zaleceniami producenta przydomowej oczyszczalni ścieków. W drugim przypadku możemy zmagać się z problemem zbyt szybkiego obumierania bakterii odpowiedzialnych za rozkład nieczystości.

 

Jak zapobiec wydobywaniu się nieprzyjemnych zapachów?

Przede wszystkim należy dbać o właściwą eksploatację przydomowej oczyszczalni ścieków. Trzeba pamiętać o tym, aby regularnie uzupełniać zbiornik o nowe bakterie - jeśli system ma działać prawidłowo, nie może dojść do całkowitego obumarcia flory bakteryjnej. W przeciwnym razie nieprzyjemny zapach będzie towarzyszył nam na co dzień.

 

Warto też zwrócić uwagę na jakość stosowanych detergentów. Pamiętajmy, że zdecydowana większość z nich służy do zabijania mikroorganizmów w toalecie. W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków dobrym rozwiązaniem będą wszelkie środki o ekologicznym składzie, który nie zaszkodzi florze bakteryjnej.

 

Jeśli mimo to ze zbiornika wciąż wydobywa się przykry zapach, dobrze zlecić sprawdzenie działania całego systemu przez firmę, która zajmowała się jej montażem. Być może już na tym etapie doszło do nieprawidłowości, na przykład w postaci nieprawidłowo zainstalowanej wentylacji.

0
Feed

Zostaw komentarz